Wniosek o odbycie kary za granicą

Wniosek o odbycie kary za granicą

Masz wydany w Polsce wyrok pozbawienia wolności? Chciałbyś przenieś wykonanie kary za granicę, tam gdzie aktualnie przebywasz? W przypadku wielu osób przebywających za granicą, które mają na karku wyrok pozbawienia wolności, istnieje możliwość odbycia kary w miejscu ich aktualnego stałego pobytu. Warto pamiętać, że przepisy wielu krajów europejskich przewidują nierzadko korzystniejsze warunki pozbawienia wolności niż gdyby wyrok miał odbywać się w Polsce. By odbyć wyrok orzeczony w Polsce za granica trzeba wszcząć procedurę przekazania kary do wykonania i złożyć wniosek o odbycie kary za granicą. Jestem adwokatem, który może Ci w tym pomóc.

Czy przeniesienie wyroku jest bezpieczne?

Podstawą prawną pozwalającą na przekazanie wykonania wyroku wydanego w Polsce do innego kraju Unii Europejskiej jest decyzja ramowa Rady Europy nr 2008/909/WSiSW z 27 listopada 2008 r. o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności. Przepisy te pozwalają złożyć niosek o odbycie kary za granicą w kraju Unii Europejskiej, w którym aktualnie przebywa skazany.

Warunki do wniosku o odbycie kary w innym państwie

Chcąc odbyć karę w innym państwie Unii Europejskiej trzeba spełnić określone warunki. Konieczne jest:

  1. prawomocne orzeczenie skazujące na bezwzględną karę pozbawienia wolności, wydane przez polski sąd,
  2. przebywanie skazanego na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, do którego przekazane będzie wykonanie orzeczenia,
  3. wystąpienie tego rodzaju okoliczności osobistych skazanego, iż przekazanie orzeczenia do wykonania pozwoli większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary.

Co pomoże w przeniesieniu wyroku?

Podejmując decyzję o przejęciu kary do wykonania prokuratura niejednokrotnie ocenia więzi osoby skazanej z państwem wykonującym karę m.in.:

  • znajomość języka,
  • posiadanie rodziny na terenie danego kraju,
  • wykonywanie pracy w danym kraju.

Ucieczka przed wyrokiem za granicę a odbycie kary za granicą

Posiadanie wyroku w Polsce sprawia, że nie możesz wrócić do kraju. Służby mogą aresztować Cię po wylądowaniu w Polsce już na lotnisku. Masz dość życia z dala od rodziny i przyjaciół? Chciałbyś odzyskać majątek pozostawiony w Polsce? Chcesz spać spokojnie i nie obawiać się nieoczekiwanego aresztowania? Możesz wystąpić o wniosek o odbycie kary za granicą i zakończyć ciągnące się za Tobą grzechy z przeszłości.

Osoby, którym orzeczono wyrok pozbawienia wolności w Polsce niejednokrotnie decydowały się na wyjazd za granicę. Wyjazd z Polsku wydłużał bowiem procedurę niezbędną do doprowadzenia do zakładu karnego. W takiej sytuacji polski sąd musiał ustalić miejsce pobytu, a następnie wydać za skazanym Europejski Nakaz Aresztowania. Wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania nie zobowiązuje sądów europejskich do aktywnego ścigania skazanych, a jedynie do egzekwowania wyroków. W praktyce skazany często układał sobie swoje życie na nowo w innym kraju, podejmował zatrudnienie, zakładał rodzinę. O wyroku można było z czasem zapomnieć, ale tylko na chwilę. Każdy kontakt z organami ścigania mógł skończyć się więzieniem. Nawet bez wydanego ENA, powrót do Polski po latach obarczony będzie zawsze ryzykiem. Już bowiem na lotnisku okazać się może, że stara sprawa nie zniknęła, a wymiar sprawiedliwości nie zapomniał o wymierzonej lata temu karze.

Wyrok w zawieszeniu a odbycie kary za granicą

Jeśli miałeś orzeczony wyrok w zawieszeniu z dozorem kuratora, a wyjechałeś za granicę, to zapewne nie widywałeś się z kuratorem. Kurator wystąpił więc o odwieszenie kary i prawdopodobnie po powrocie do kraju czeka Cię więzienie. Odsiadki może nie dać się uniknąć, ale możesz odbyć ją w kraju aktualnego pobytu. Wystarczy, że złożysz wniosek o odbycie kary za granicą.

Sąd orzekający tzw. zawiasy często łączy uzależnia skazanego od współpracy z kuratorem. W praktyce, osoba skazana, mimo że przebywa na wolności, w okresie zawieszenia wyroku musi regularnie spotykać się z kuratorem. Wyjazd za granicę uniemożliwia odbywanie takich spotkań. Brak kontaktu z kuratorem sprawia, że ustają przesłanki zawieszenia wyroku. Skazany może nie zdawać sobie sprawy z tego, że w takiej sytuacji wyrok w zawieszeniu może zostać zmieniony na karę pozbawienia wolności. Wracając do kraju czekać go może zatem więzienie. Co gorsza, jeśli prokurator złoży wniosek o wydanie za skazanym Europejskiego Nakazu Aresztowania, to ekstradycja może nastąpić nawet w następstwie niegroźnej rutynowej interwencji miejscowych organów ścigania. Ułożone na nowo życie za granicą może zostać przerwane w najmniej oczekiwanym momencie. Wiedząc, że czeka nas odsiadka niejednokrotnie korzystniej będzie dobrowolnie poddać się karze.

Zalety odsiadki za granicą

Wniosek o odbycie kary za granicą i przeniesienie wykonania kary za granicę przynosi różne korzyści dla skazanych. Daje możliwość odbycia kary w miejscu zamieszkania, co ułatwia kontakt z rodziną i bliskimi. Osoba odbywająca karę za granicą podlega pod miejscowe przepisy prawa karnego, które mogą przewidywać korzystniejsze dla skazanego rozwiązania np. wcześniejsze zwolnienie.

Po co Ci adwokat?

Reprezentuję klientów zarówno na etapie przygotowania wniosku o odbycie kary za granicą, jak i podczas posiedzeń sądowych w przedmiocie przekazania kary do wykonania.

Kim jestem?

Michał Walczak. Adwokat przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu.

Specjalista w zakresie krajowego i międzynarodowego postępowania karnego, w tym spraw związanych z krajowym i europejskim nakazem aresztowania. Posiada doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych. W przedmiocie krajowego prawa karnego do jego zainteresowań należą także przestępstwa gospodarcze (white-collar crimes). Zapraszam do biura Kancelarii przy ulicy Działowej w Poznaniu lub 1 Maja w Koninie.

 

m.walczak@lipinskiwalczak.pl
+48 609 087 121

E-Book: Europejski Nakaz Aresztowania