Doradzamy naszym Klientom najlepsze i sprawdzone sposoby zabezpieczenia informacji poufnych. Przygotowujemy treści umów o zachowaniu poufności (umów NDA) jak i rozbudowanych klauzul poufności, stosowanych w umowach współpracy zawieranych z kontrahentami i pracownikami. Wspieramy w prawidłowym określeniu przedmiotu objętego ochroną, jak i w procesie dochodzenia roszczeń za wykryte naruszenia. Reprezentujemy przedsiębiorców, którym wyciekły poufne informacje, jak również firmy będące adresatem związanych z tym roszczeń. Oferujemy kompleksowe wsparcie w procesach o naruszenie umów NDA i klauzul poufności.
Czym są informacje poufne?
Informacje poufne przedsiębiorstwa to zwykle informacje techniczne, organizacyjne, finansowe lub prawne, które nie zostały przekazane do publicznej wiadomości, a których ujawnienie mogłoby istotnie wpłynąć na prowadzoną działalność gospodarczą. Są to między innymi:
Klauzula poufności
Klauzule poufności to regulacje stosowane w umowach z kontrahentami, pracownikami i osobami współpracującymi z przedsiębiorstwem. Klauzule poufności stosowane są zwykle w celu zabezpieczenia przekazywanych informacji poufnych, cennych z punktu widzenia działalności danego przedsiębiorstwa. Zobowiązują one osoby i podmioty współpracujące z przedsiębiorstwem do utrzymywania w tajemnicy informacji przekazywanych w trakcie realizacji zleconych działań. Klauzule poufności odnoszą się do konkretnej umowy i informacji przekazywanych w ramach wykonywania działań będących jej przedmiotem.
Klauzula poufności zwykle nie występuje samodzielnie. W praktyce ma ona formę dodatkowych zapisów i regulacji zawartych w umowie współpracy. Klauzula poufności nie zawsze łączona jest z karą za ujawnienie informacji poufnych. Nie oznacza to, że jej naruszenie nie będzie wiązać się z żadnymi konsekwencjami. Klauzule poufności zwykle odnoszą się do innego porozumienia umowy, a co za tym idzie, ich naruszenie jest równoznaczne z naruszeniem umowy.
Umowa NDA
Umowa NDA (non-disclosure agreement), czyli umowa o zachowaniu poufności, występuje także pod nazwą umowa CDA (confidential disclosure agreement), a więc umowa zobowiązująca do zachowania poufności. Stanowi zobowiązanie stron umowy lub jednej strony, do zachowania w poufności informacji przekazywanych lub uzyskanych w trakcie wykonywania przedmiotu danej umowy. Umowa poufności ( NDA ) zwykle zwierać będzie:
Umowa NDA, nie musi być osobnym dokumentem. W praktyce mogą to być zapisy wprowadzone do zawieranej umowy współpracy w formie klauzul poufności. Pamiętać jednak musimy, że dokładne sprecyzowanie tego co chronić mają umowy NDA.
Umowa NDA z pracownikiem
Klauzule poufności mogą być stosowane nie tylko w kontraktach z kontrahentami, ale również w umowach zawieranych z pracownikami. Mogą one przybierać formę oddzielnej umowy NDA. Pracodawcy, którzy chcą zabezpieczyć tajemnicę swojego przedsiębiorstwa dodając do umów dodatkowe klauzule poufności powinni pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach regulujących stosowanie tego rodzaju zapisów.
Umowa NDA czy klauzula poufności?
Kiedy podpisać umowę NDA, a kiedy wystarczą dodatkowe klauzule poufności w umowie współpracy? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.
Kim jestem?
Maciej Lipiński
Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prawnik specjalista w zakresie prawa nieuczciwej konkurencji i prawa gospodarczego. Istotny element jego praktyki zawodowej zajmują także spory sądowe. Autor branżowego bloga: www.nieuczciwakonkurencja.pl.